Organisation
Local Organising Committee
Tiago Santos, IST & OE |
Ângelo Teixeira, IST | Dina Dimas, OE |
Manuel Ventura, IST | José Manuel Cruz, OE |
José Gordo, IST | Francisco C. Salvado, OE |
José Varela, IST | Paulo Viana, OE |
Technical Programme Committee
Felice Arena, Mediterranea Univ. of Reggio Calabria, Italy
Ermina Begovic, UNINA, Italy
Kostas Belibassakis, NTUA, Greece
Marco Biot, Università degli Studi di Trieste, Italy
Elzbieta Bitner-Gregerseon, DNVGL, Norway
Evangelos Boulougouris, University of Strathclyde, UK
Rui Carlos Botter, University of São Paulo, Brazil
Sofia Caires, Deltares, The Netherlands
Spyridon Cheirdaris, Aalto University, Finland
Nian Zhong Chen, Tianjin University, China
Ranadev Datta, IIT Kharagpur, India
Vicente Díaz Casás, Universidad A Coruña, Spain
Leonard Domnisoru, Univ. Dunarea de Jos Galati, Romania
Soren Ehlers, Technische Universität Hamburg, Germany
Saad Eldeen, Port Said University, Egypt
Bettar Ould el Moctar, Univ. of Duisburg-Essen, Germany
Segen F. Estefen, UFRJ, Brazil
Selma Ergin, Istanbul Technical University, Turkey
Massimo Figari, University of Genova, Italy
Thor I. Fossen, NTNU, Norway
Yordan Garbatov, Instituto Superior Técnico, Portugal
Sergio Garcia, University of Cantabria, Spain
Lorena García Alonso, Univ. de Oviedo, Spain
Peter Georgiev, TU Varna, Bulgaria
Hercules Haralambides, Erasmus Univ. Rotterdam, Netherlands
Zhiqiang Hu, Newcastle University, UK
Chunyan Ji, Jiangsu Univ. Science & Technology, China
Xiaoli Jiang, TUDelft, The Netherlands
Jean-Marc Laurens, ENSTA Bretagne, France
Debabrata Karmakar, National Inst. Techn. Karnataka, India
Faisal Khan, Memorial University, Canada
Pentti Kujala, Aalto University, Finland
Xavier Martínez-Garcia, Uni. Politécnica de Catalunya, Spain
Alba Martínez-López, Univ. Las Palmas Gran Canária, Spain
Marcelo Ramos Martins, University of São Paulo, Brazil
Jakub Montewka, Gdynia Maritime University, Poland
Muk Chen Ong, University of Stavanger, Norway
Josko Parunov, University of Zagreb, Croatia
Apostolos Papanikolaou, HSVA, Germany
Preben T. Pedersen, DTU, Denmark
L. Prasad Perera, Arctic University of Norway, Norway
Jasna Prpic-Oršic, University of Rijeka, Croatia
Harilaos N. Psaraftis, DTU, Denmark
Suresh Rajendran, IIT Madras, India
Huilong Ren, Harbin Engineering University, China
Jonas W. Ringsberg, Chalmers Univ. of Technology, Sweden
Liliana Rusu, University Dunarea de Jos Galati, Romania
António Souto-Iglesias, Univ. Politécnica de Madrid, Spain
Maciej Taczala, West Pomeraian University, Poland
Wieslaw Tarelko, Gdansk University of Technology, Poland
Michele Viviani, University of Genova, Italy
Deyu Wang, Shanghai Jiao Tong University, China
Jin Wang, Liverpool John Moores University, UK
Xinping Yan, Wuhan University of Technology, China
Shengming Zhang, Lloyds Register, UK
Peilin Zhou, University of Strathclyde, UK
Xueqian Zhou, Harbin Engineering University, China
|
|
|